Szukając ofert sprzedaży oryginalnego systemu Microsoft Windows, możemy spotkać się z oznaczeniem OEM, czyli Original Equipment Manufacturer. To określenie dotyczy także wielu innych produktów. Dowiedz się więcej na ten temat w naszym artykule.

Coraz więcej osób myśli o zakupie oprogramowania ze sprawdzonego źródła. Niezmiernie nas to cieszy! Piractwo w Polsce odchodzi na dalszy plan, a konsumenci są coraz bardziej świadomi. Warto więc poszerzyć wiedzę użytkowników jeszcze bardziej – tym razem o nowe kwestie związane z licencjami OEM w przypadku systemu Microsoft Windows.

Jakich produktów dotyczy licencja OEM?

Licencja OEM jest przypisana do produktu, który został stworzony przez producenta A, ale jest sprzedawany przez producenta B. Jako przykład mogą posłużyć klucze aktywacyjne systemu Windows sprzedawane wraz z laptopami. W tym przypadku producentem A jest oczywiście Microsoft, a producent B to firma, która wyprodukowała urządzenie.

Mowa zatem o standardowym wyposażeniu, bez którego dany sprzęt nie mógłby funkcjonować. Tak jest przynajmniej w tym określonym przypadku – OEM to bardzo istotne pojęcie, które dotyczy całego łańcucha dostaw w wielu innych branżach.

Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii. W przypadku systemu Windows, a także innych produktów na licencji OEM, wsparcie techniczne zapewnia producent sprzętu. Ewentualne problemy nie powinny być zatem zgłaszane do Microsoftu.

Czy można zainstalować wersję OEM na wielu komputerach?

Do niedawna oprogramowanie OEM od Microsoftu było przypisane do konkretnego urządzenia. Posiadacze Windowsa 8 i wcześniejszych wersji musieli zatem zakupić kolejny egzemplarz systemu w momencie wymiany sprzętu. Mało tego – nawet zmiana pojedynczych podzespołów była w stanie pociągnąć za sobą konieczność zakupu nowej licencji. Drobna rekonfiguracja mogła być błędnie zrozumiana przez Microsoft jako przeniesienie systemu na nowy komputer.

Na szczęście regulacje w tym aspekcie są na bieżąco dopracowywane. Unia Europejska przygląda się również produktom pokroju systemu Windows, starając się zapewnić konsumentom jak najkorzystniejsze warunki zakupów. Rynek europejski to ważne źródło przychodów dla Microsoftu, dlatego polityka firmy doczekała się niemałej rewolucji. Od wersji 10 zniesiono ograniczenie, które dotyczyło instalacji systemu na tylko jednym sprzęcie.

Microsoft zmienia podejście do wersji OEM

System Windows 10 w wersji OEM może teraz działać na kilku komputerach. Microsoft zrezygnował z ograniczenia licencji do pojedynczego sprzętu. Obecnie taki wariant ma charakter zbliżony do wersji BOX. Wersja „pudełkowa” to typ licencji oprogramowania odnoszący się do pełnej edycji produktu, z którą możemy robić praktycznie wszystko. Jest ona przypisana do użytkownika bez ograniczenia na liczbę sprzętów zarówno w przypadku Windowsa 10, jak i wcześniejszych edycji.

Odpowiednikiem edycji BOX mogą być starsze edycje gier, które kupowaliśmy w sklepach z elektroniką. Mogliśmy włożyć płytę do komputera domowego, później zainstalować ją na laptopie firmowym, a potem wykorzystać ponownie po latach, przez które zbierała kurz na półce. Dziś oczywiście działa to inaczej. Większość programów tego typu kupujemy w wersji „digital key”, która rządzi się swoimi prawami i przeważnie jest przypisana do konta w odpowiednim serwisie.

System Windows 10 w wersji OEM możemy obecnie nabyć u oficjalnych partnerów firmy Microsoft. Ten wariant oprogramowania nie jest już jedynie domeną ofert publikowanych na podejrzanych serwisach. Na razie pakiet Office 2019 nie jest jeszcze objęty taką polityką, nie wiadomo jednak, czy w dobie nowych restrykcji ze strony UE nie ulegnie to zmianie. Na chwilę obecną możemy go kupić w formie subskrypcji lub licencji wieczystej.

OEM czy BOX – który system Windows wybrać?

Obydwie wersje mają swoje wady i zalety. OEM to wariant zdecydowanie tańszy – za taką wersję zapłacimy nawet dwa razy mniej niż za edycję BOX. Tracimy jednak oficjalne wsparcie od Microsoftu. Większość problemów, które napotkamy przy codziennej pracy z systemem, możemy rozwiązać samodzielnie. W specjalistycznych zastosowaniach, gdzie zależy nam na niezawodności i dostępie do rzetelnej pomocy, warto jednak postawić na wersję pudełkową.

Zakup wersji OEM to z kolei świetna decyzja, gdy chcemy trochę zaoszczędzić. Musimy zadbać o pozyskanie systemu ze sprawdzonego źródła. Wtórny handel nieprawdziwymi kluczami OEM to niestety częste zjawisko. Oryginalne klucze znajdziemy u partnerów firmy Microsoft.

Typ licencji powinien zatem być dostosowany do naszych osobistych potrzeb. Jeśli jesteśmy użytkownikiem, który nie potrzebuje stałego wsparcia technicznego lub po prostu chcemy kupić system trochę taniej – OEM będzie odpowiednim wyborem. BOX to rozwiązanie dla profesjonalistów, dla których liczy się stabilność i pomoc firmy Microsoft w różnych sytuacjach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj