W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez komputerów. Możemy szperać w sieci korzystając ze smartfonów, ale do nauki dużo lepszy będzie laptop. Zwłaszcza teraz, kiedy szkoły w każdej chwili mogą wrócić do nauki zdalnej. Przenośny komputer przyda się do robienia notatek, nauki języków, oglądania wykładów i pisania prac zaliczeniowych. Podpowiadamy jak kupić laptopa i nie wydać na niego za dużo gotówki.

  1. Wybór laptopa do nauki
  2. Laptop od szkoły podstawowej- jak wybrać
  3. Laptop na studia
  4. Nowy czy używany

Wybór komputera do nauki

Zakup komputera do nauki to wydatek, który musi zostać przeanalizowany. Nie powinno się brać pierwszego z brzegu komputera – decydując się na przykład na najtańszy model. To wybór na lata i w takich kategoriach powinien być dokonywany – nie ważne czy potrzebny jest laptop do szkoły czy laptop na studia. 

Pierwszą decyzją jaką należy podjąć jest zastanowienie się czy potrzebny jest komputer stacjonarny czy laptop, a może tablet. Dużo ciekawych propozycji można znaleźć na: https://fajnykomputer.pl/. Komputer stacjonarny ma zwykle bardzo solidny procesor, można do niego podłączyć całą masę dodatkowych sprzętów, a co najważniejsze przy nauce – można do niego dobrać monitor odpowiedni do potrzeb oczu. Mimo wszystko dużym minusem jest to, że z takiego komputera można będzie korzystać tylko w domu, i będzie ona zależny od zasilania prądem. Laptop wydaje się sensowniejszą decyzją, bo można go przenosić i korzystać z niego w każdym miejscu. Monitor nie jest tu problemem, bo można do niego podłączyć zewnętrzny ekran o dobrej rozdzielczości.

Laptop do szkoły podstawowej – jak wybrać

Kolejnym istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest decyzja o oprogramowaniu. Laptop do szkoły powinien być kompatybilny z wersjami podręczników i dokumentami do używania. Najprościej będzie zainwestować w klasyczną wersję Windowsa, ale można wybrać również Linuxa czy MacOS. Ciekawe opcje można sprawdzić tutaj: https://fajnykomputer.pl/196-zestawy-komputerowe-dla-uczniow.

Należy również porównać kilka znaczących elementów. Laptop na studia i dla ucznia powinien mieć dobrą kartę graficzną, która nie będzie się wieszała przy otwieraniu różnych stron czy przy zajęciach online. Potrzebny będzie również pojemny dysk twardy, który będzie działał z dobrą prędkością. Ważny jest też wydajny procesor. Kolejną rzeczą, która może wydać się kosmetyczną drobnostką jest przekątna ekranu. Im więcej cali ma monitor tym lepiej dla oczu, ale przy używaniu komputera tylko w domu – dobry będzie ekran o przekątnej minimum 15 cali. Jeśli uczeń będzie nosił laptop do szkoły lepiej sprawdzi się odrobinę mniejsza przekątna – 13 lub 14 cali. Jeśli komputer będzie przenoszony dobrze jest pomyśleć o wyborze lekkiej, ale i mocnej obudowy. Dużym plusem będzie również jak najmniejsza waga – laptop na studia powinien ważyć maksymalnie 1,5 kilograma, żeby nie obciążać zbytnio w plecaku.

Laptop na studia

Przy zakupie komputera powinno się zastanowić też nad tym jak długo komputer będzie użytkowany. Niektórzy rodzice decydują się na laptop do szkoły, który będzie do wymiany za 3-4 lata. Inni traktują to jak inwestycję i ten sam laptop będzie też używany przez studenta. Oba podejścia są dobre. Trzeba mieć też na uwadze, że laptop na studia nie powinien kosztować dużo. Dobre porównanie cenowe można znaleźć tutaj https://fajnykomputer.pl/195-zestawy-komputerowe-dla-studentow. Z tym też się wiąże to, że wcale nie musi być to nowy sprzęt ze sklepu. Czasem warto zobaczyć laptopy poleasingowe zwłaszcza, że można w ten sposób zbić cenę nawet o połowę za porządny sprzęt z wyższej półki. Taką ofertę powinni mieć na uwadze zwłaszcza studenci, którzy potrzebują solidnego sprzętu pod używane programy, a nie tylko do zapisywania notatek lub przeglądania sieci.

Nowy czy używany

Laptop do studia czy laptop do szkoły to niezły wydatek, dlatego warto sprawdzić wszystkie dostępne opcje. Nie ma co się obawiać zakupu laptopa używanego albo takiego po leasingu – ważne, żeby spełniał oczekiwania.

Decyzja między nowym, a używanym komputerem jest bardzo indywidualna. Laptopy poleasingowe nie mają często żadnego śladu użytkowania i mogą służyć przez długie lata. Używanie takiego sprzętu jest nie tylko ekonomiczne dla kieszeni, ale też ekologiczne dla świata. Jest to przeciwdziałanie nadprodukcji i dawanie drugiego życia przyzwoitym modelom. Laptop do szkoły może się z czasem zniszczyć, z biegiem lat dziecko może mieć inne potrzeby – taki wydatek zaboli zdecydowanie mniej. Używany laptop można też używać jako próbę przed zakupem nowego. Pozwoli sprawdzić czy dany sprzęt spełnia oczekiwania oraz jak się sprawdza na studiach. Inwestycja w wypróbowany model będzie świetną opcją.

Z kolei nowy sprzęt posiada zwykle kilkuletnią gwarancję i możliwość ubezpieczenia. Jest też nieużywany przez nikogo – można go przygotować pod siebie. Dodatkowo nowe modele mają często zainstalowane oprogramowanie, a sklepy oferują w prezencie wiele dodatkowych opcji – jak oprogramowanie antywirusowe czy licencję na pakiety biurowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj