Od kiedy telefony komórkowe poprawiły jakość swoich aparatów, wybór czy zdecydować się na aparat cyfrowy czy smartfon, nie jest już oczywisty. Może okazać się, że zdjęcie ze smartfona będzie lepsze, niż z aparatu cyfrowego.

Aparat cyfrowy czy smartfon – czym robić zdjęcia? Zalety aparatu cyfrowego.

Z fizycznego punktu widzenia, aparat cyfrowy posiada większą matrycę i dłuższy obiektyw, niż smartfon. Dzięki temu, szczegółowość zdjęć, ich kolory i głębia będą lepsze niż w zdjęciach, wykonanych smartfonem. Mamy też większą możliwość ustawień ręcznych i ingerencji w zdjęcie. Przy dłuższym fotografowaniu aparat cyfrowy trzyma się wygodniej. Aparat cyfrowy czy smartfon – czym robić zdjęcia w plenerze? W dużym słońcu, gdy na wyświetlaczu smartfona niewiele moglibyśmy zobaczyć, mając aparat z wizjerem, możemy przyłożyć go do oka i precyzyjnie kadrować. Jeśli jesteśmy filmowcami, to aparat cyfrowy tak szybko się nie „przegrzeje” i nie wyłączy jak nawet najlepszy smartfon.

Aparat cyfrowy czy smartfon – czym robić zdjęcia? Zalety smartfona.

Największą zaletą smartfona jest to, że mamy go zawsze przy sobie. Nie musimy pamiętać o aparacie i nie musimy nosić ze sobą drugiego urządzenia. Producenci używają w aparatach wbudowanych w smartfony coraz jaśniejszych obiektywów. Dzięki temu teoretycznie powinniśmy robić lepsze zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Niektóre smartfony są wodoodporne, dzięki temu możemy korzystać z nich na przykład na basenie. Nawet osoba nie znająca tajników fotografii wykona smartfonem „przyzwoite” zdjęcie.

Podejmując decyzję, czy zdecydować się na aparat cyfrowy czy smartfon, warto porównać zdjęcia wykonane tymi sprzętami. Aby jednak móc porównywać obiektywnie zdjęcia ze smartfona i z aparatu cyfrowego, trzeba by je najpierw wydrukować. Mogłoby się wówczas okazać, że zdjęcie, które prezentuje się rewelacyjnie na wyświetlaczu smartfona, jest w rzeczywistości dość przeciętne. Smartfony przegrają też z aparatami cyfrowymi przy wieczornym fotografowaniu czy zbliżeniach. Z aparatu cyfrowego z kolei, nie wrzucimy bezpośrednio zdjęć na portale społecznościowe i nie pochwalimy się nimi przed znajomymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj