Używana w przemyślany sposób karta kredytowa pozwoli Ci płacić szybko i wygodnie, zapewni poczucie bezpieczeństwa i pomoże pokonywać finansowe dołki. W artykule wyjaśnimy, jak wy-brać tę, która nie obciąży portfela, przynosząc jednocześnie wymierne korzyści.

Opinie na temat kart kredytowych są bardzo podzielone. Zdaniem części osób korzystanie z karty służy nadmiernemu zadłużaniu. Inni widzą w „plastikowym pieniądzu” możliwość dokonywania szybkich i wygodnych płatności oraz finansowe bezpieczeństwo wynikające z posiadania pod ręką niezbędnych środków finansowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że aby maksymalnie wykorzystać potencjał karty kredytowej, warto korzystać z niej w przemyślany, rozważny sposób. Czym jest w praktyce karta kredytowa i jak wybrać tę, która nie obciąży portfela, przynosząc jednocześnie wymierne korzyści?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów gotówkowych wypłacanych jednorazowo na konto bankowe kredytobiorcy przybiera formę plastikowej karty z odnawialnym limitem środków. Jego wysokość po dokonaniu oceny zdolności kredytowej określa kredytodawca. Każda wykonana kartą kredytową transakcja obniża limit, każda spłata go odbudowuje.

Jak korzystać z kredytu na karcie?

Z karty kredytowej możesz korzystać na kilka sposobów. Możesz używać jej w sklepach internetowych i stacjonarnych oraz punktach usługowych dokładnie tak samo, jak używasz karty debetowej. Podając numer karty kredytowej, kupisz bilety na samolot, zarezerwujesz nocleg w hotelu i wypożyczysz auto w polskiej lub zagranicznej wypożyczalni. Możesz także potraktować kartę jako tradycyjny kredyt, finansując środkami banku kosztowny zakup, a następnie rozkładając płatność na raty.

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Oferty kart kredytowych dostępnych obecnie na rynku mogą przyprawić o istny zawrót głowy. Zwłaszcza dla osoby, która nigdy wcześniej nie korzystała z takiego narzędzia, wybór tej jedynej może okazać się nie lada wyzwaniem. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał karty kredytowej, eliminując jednocześnie dodatkowe koszty, przed podpisaniem umowy z bankiem dokładnie porównaj propozycje różnych kredytodawców. Analizując parametry, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • długość trwania okresu bezodsetkowego. Nie wszyscy wiedzą, że korzystając z kredytu na karcie, możesz uniknąć konieczności zapłaty odsetek. Aby tak właśnie się stało, musisz spłacić figurujące na wyciągu zadłużenie z ostatniego okresu rozliczeniowego w trakcie trwania tzw. okresu bezodsetkowego. W zależności od banku wynosi on od 48 do 54 dni. Wybierając kartę, nie zapomnij, że im dłuższy okres bezodsetkowy, tym więcej czasu zyskasz na spłatę kredytu bez odsetek;
  • koszt wydania i miesięcznej obsługi karty. Porównaj oferty poszczególnych banków, wyselekcjonuj przede wszystkim te bez opłat za wydanie i miesięczną obsługę karty;
  • możliwość wypłaty pieniędzy z bankomatu. Choć wypłata środków z bankomatu wiąże się z reguły z dodatkową, nie najniższą prowizją, warto sięgnąć po kartę, która pozwala wykonać taką operację. Nawet jeśli na co dzień nie będziesz dokonywał wypłat z karty, w awaryjnych sytuacjach taka możliwość okaże się na wagę złota;
  • możliwość wnioskowania o kartę w preferowany przez Ciebie sposób. Chcesz bankować wygodnie i komfortowo? Upewnij się, że bank umożliwia złożenie wniosku o kartę w preferowany przez Ciebie sposób — np. przez internet;
  • dodatkowe usługi i udogodnienia. Aby zainteresować ofertą nowych klientów, wiele banków proponuje im dodatkowe usługi lub udogodnienia. Są to z reguły zniżki u partnerów banku, oferty darmowych ubezpieczeń np. assistance czy program moneyback. Choć nie powinny być one najważniejszym kryterium wyboru karty, będą atrakcyjnym bonusem, który — zwłaszcza w przypadku dylematu — pozwoli przechylić szalę zwycięstwa.

Źródło: https://direct.money.pl/karty-kredytowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj