Szkoła programowania czy samodzielna nauka w domu? Przed tym wyborem stają ludzie chcący nauczyć się kodowania. Pierwsza z opcji to profesjonalna kadra, wsparcie mentorów, współpraca w zespole, a druga oznacza swobodę uczenia się i brak konieczności wychodzenia z domu. Czy warto iść na kurs programowania?

Czego najczęściej brakuje po pierwszych tygodniach nauki programowania? Motywacji i zaangażowania. Uczenie się kodowania nie jest trudne, jeśli wiemy, od czego zacząć i jakich narzędzi użyć. Wystarczy jednak źle rozpocząć tę przygodę, by wymarzony zawód programisty zaczął się oddalać.

Szkoła programowania to początek nauki

Kurs programowania w profesjonalnej szkole to uporządkowany materiał, który student poznaje na poszczególnych etapach. Podczas 12-miesięcznej nauki przechodzi się przez cztery moduły, które trwają po 3 miesiące. W tym czasie poznaje się niezbędną teorię i pod okiem mentorów z wieloletnim doświadczeniem rozwiązuje zadania praktyczne. Często symuluje się warunki rzeczywistego środowiska deweloperskiego, dzięki którym uczestnicy kursu mogą przekonać się, jak ta praca wygląda. Studenci podzieleni na grupy wspólnie pracują nad danym projektem. Ich zadaniem jest nie tylko napisanie kodu, lecz także współpraca w myśl scrum, jednej z najpopularniejszych technik tworzenia oprogramowania.

Każdy z modułów kończy się egzaminem, którego wynik pozytywny pozwala rozpocząć kolejny etap. Na kursie programowania w Codecool wykorzystuje się metodę mastery-based learning, w której otrzymuje się pełną kontrolę nad tempem nauki. Co więcej, dwutygodniowe cykle nauczania wymuszają na studencie samodzielną pracę i szukanie rozwiązań problemów. W ciągu pierwszego tygodnia uczestnicy kursu dostają niezbędne materiały, opracowania, quizy oraz tutoriale w formie wideo, które pozwalają opanować dane zagadnienia w domu. W drugim tygodniu przez pięć dni wszyscy spotykają się w jednym miejscu i wykorzystują w praktyce zdobytą wiedzę, pracując nad projektem w zespołach, niczym profesjonalni koderzy. Kurs programowania różni się od nauki w domu tym, że pozwala na uczenie się pracy i działania w zespole.

Kurs programowania a pierwsza praca

Ukończony z pozytywnym wynikiem kurs programowania to gwarancja pierwszej pracy jako programista. Szkoły programowania, takie jak m.in. Codecool, gwarantują swoim absolwentom zatrudnienie w jednej ze swoich firm partnerskich. Dobry start w świecie IT przy pasji do programowania i tworzenia innowacyjnych rozwiązania stanowi drogę do największych gigantów w branży, takich jak Microsoft, Google, Motorola czy IBM.

Nauka w domu nie zapewnia powodzenia na rozmowach kwalifikacyjnych ani nie gwarantuje zatrudnienia. Kurs programowania oprócz umiejętności twardych, takich jak software design czy inżynieria oprogramowania, rozwija również kompetencje miękkie. Mentorzy na podstawie własnych doświadczeń uczą uczestników kursu współpracy w zespole, zachowania na rozmowie rekrutacyjnej, a także rozwiązywania zadań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj