Szukasz dysku do laptopa? Do wyboru masz tradycyjny dysk talerzowy (HDD) oraz szybki i nowoczesny dysk SSD. Czym one się różnią, jakie mają wady i zalety? Wyjaśniamy poniżej.

Do niedawna dysk HDD był elementem standardowego wyposażenia komputera, obecnie jednak popularniejsze są dyski hybrydowe oraz SSD. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając nowy komputer lub wymieniając stary dysk na nowy. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

Dyski SSD i HDD to najpopularniejsze rozwiązania na rynku – różnią się m.in. budową, pojemnością, wydajnością oraz ceną. Aby wybrać odpowiedni model dla siebie, należy lepiej poznać ich cechy.

Dyski HDD

Dysk twardy HDD to jedna z pamięci masowych we współczesnych komputerach. Wciąż zajmuje pozycję lidera na rynku, mimo że jest wypierany przez szybszy, ale droższy dysk SSD. Jeśli zależy Ci na dobrym stosunku ceny do jakości i masz ograniczony budżet, będzie on dobrym wyborem. Oferuje też dużą pojemność, co ma znaczenie dla wielu użytkowników.

Ten rodzaj dysku składa się z wirującego talerza lub kilku ich egzemplarzy wykonanych z aluminium i pokrytych nośnikiem magnetycznym. Ich zaletą jest głównie pojemność i cena – pod tym względem wygrywają z SSD. Przegrywają z kolei odczuwalnie niższą wydajnością, są też większe, ale nie dla każdego będzie to duża przeszkoda. Do zwykłej pracy HDD będą wystarczające i z pewnością jeszcze długo pozostaną popularne na rynku.

Dyski SSD

Lżejszy i mniejszy dysk SSD montowany jest w nowych laptopach, głównie ultrabookach. Jego zaletą jest też wydajność i szybkość w działaniu oraz odporność na ew. uszkodzenia – z kolei dyski HDD składające się z ruchomych talerzy i głowicy są na nie bardziej podatne.

Jednym z dobrych rozwiązań może też być zakup laptopa z dwoma dyskami – HDD o większej pojemności, który pozwoli na przechowywanie danych, a także SSD (np. 128 GB lub 250 GB), gdzie zostanie zainstalowany system operacyjny. W ten sposób zapewnisz sobie szybkie działanie komputera i dobrą pojemność. Ponadto warto wiedzieć, że na rynku dostępne są dyski SSD z różnymi łączami, np. SATA, mSATA, M.2 czy PCIe – więcej na ten temat przeczytasz na bogu Lenovo: https://lenovozone.pl/blog/jaki-dysk-ssd-do-laptopa/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj