BIM to temat coraz bardziej popularny na całym świecie. To dzięki zwiększeniu rozwoju technologii, której głównym celem jest wspieranie wszystkich aspektów naszego życia – w tym budownictwa i architektury. W tym artykule zapraszamy do bliższego przyjrzenia się BIM-owi i digitalizacji.

Co z tą digitalizacją?

Cyfryzacja jest czynnikiem strategicznym dla funkcjonowania firmy jako całości, nie tylko na poziomie globalnym. Duże firmy przemysłowe również robią to samo na lokalnym rynku. To przede wszystkim wieloetapowa cyfryzacja, ale także usprawnienie procesów i przemyślenie sposobu prowadzenia biznesu. Dzięki cyfryzacji możesz szybciej dotrzeć do potencjalnych klientów. Potencjalne źródła błędów można zidentyfikować szybciej, dzięki czemu można produkować szybciej, mieć lepszą kontrolę oraz poprawić wydajność i ciągłość produkcji. Aby cyfryzacja w przedsiębiorstwie zakończyła się sukcesem, należy dotknąć wszystkich obszarów. Wymaga to zmiany sposobu myślenia i sposobu, w jaki większość działów firmy radzi sobie z codziennymi operacjami, od BHP po produkcję, sprzedaż, prawo, marketing, IT i inne.

Cyfrowy świat pracuje 2 godziny na dobę, a nie na dwie zmiany, więc jest całkowicie odmieniony. Cały proces jest przyspieszony, co znacznie przyspiesza sprzedaż, kontakt z klientami, zawieranie transakcji i dostarczanie produktów. Dodatkowym plusem jest optymalizacja kosztów i zwiększona sprzedaż, ponieważ dzięki cyfryzacji znajdujemy nowe kanały dotarcia do naszych klientów. Jednocześnie pracujemy nad budowaniem kultury, która gromadzi i przetwarza te dane. Jak je rozumiesz, jak je wykorzystujesz, na ich podstawie, jakie decyzje musisz podjąć, to pytania, na które musisz odpowiedzieć, jeśli chcesz, aby Twoje procesy digitalizacji wewnętrznej przebiegały sprawnie.

Dalsza analiza przeprowadzona rok później przez McKinsey Global Institute pokazuje, że transformacja cyfrowa w branży budowlanej może doprowadzić do:

  • 15% wzrostu wydajności  i
  • 6% oszczędności kosztów.
BIM

Co możemy zmienić, aby branża budowlana lepiej pracowała i szybciej realizowała inwestycje?

Jest wiele kwestii, ale to na czym powinniśmy się w pierwszym kierunku skupić to jest  dokładne określenie warunków geologicznych  terenu. Potrzebne są zatem narzędzia umożliwiające zaawansowane skanowanie gleby i badanie ich osadów. Ułatwia to ocenę opłacalności biznesowej inwestycji w określonych lokalizacjach geograficznych. Takie rozwiązanie jest obecnie testowane. Używamy dronów, ale nie są one skuteczne.

Ważnym obszarem jest tzw. BIM (Building Information Modeling). Docelowo rozwiązanie ma na celu zintegrowanie wszystkich faz projektu (planowanie, projektowanie, realizacja, ukończenie itp.). Do tej pory inwestycje drogowe nigdy nie były realizowane w ten sposób w Polsce ze względu na wysokie koszty. Wdrożenie tego modelu na dużą skalę będzie wymagało zmian regulacyjnych, aby zmotywować prywatne firmy do poszerzania wiedzy  i inwestowania w technologię. Takie regulacje zostały wprowadzone np. w Wielkiej Brytanii, a teraz wymagają stosowania rozwiązań BIM we wszystkich projektach realizowanych w Wielkiej Brytanii. Dla nas nastąpi to prawdopodobnie  w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat.

BIM nie jest już postrzegany jako rewolucja, a raczej naturalny etap ewolucji budownictwa według dominujących na całym świecie rozwiązań cyfrowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj