Przy wyborze idealnej pralki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób ładowania i funkcje. Powinniśmy pomyśleć nad własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Kilka najważniejszych cech pralki zagwarantuje komfort użytkowania i umiejscowienie w mieszkaniu.
Jaka pralka – wsad
Jest to jeden z najważniejszych elementów pralki. Powinien być uzależniony od wielkości rodziny i ilości miejsca w domu. Ładowność pralka waha się od 2,5 do 12 kg. W przypadku singli lub pary w małym mieszkaniu, możemy wybrać pralkę o pojemności do 5 kg. Natomiast w przypadku kilkuosobowej rodziny, lepiej sprawdzi się do 7 kg. Największa pralka będzie najlepsza dla działalności gospodarczej.
Dobra pralka a klasy energetyczne
Klasy efektywności energetycznej pralki umieszczona jest na specjalnej etykiecie. Pokazuje, jakie jest roczne zużycie energii, wyrażone w kW/h. Jest 7 stopni. Są uzależnione od współczynnika efektywności energetycznej. Im wyższa klasa tym pralka jest droższa. Jednak w dłuższej perspektywie, jest to bardzo opłacalne. Będziemy mieć bowiem niższe rachunki za prąd.
Jaka pralka – Efektywność prania
Unia nakazała, aby na etykiecie znajdowała się informacja o klasie energetycznej, efektywności prania i odwirowania. W tym przypadku mamy 9 klas. Im wyższa efektywność, tym lepsza skuteczność w usuwaniu brudu, a odwirowanie jest dokładniejsze i szybsze.
Ważny jest też pobór wody i kultura pracy. Wszystkie te czynniki wpływają na sposób działania i efektywność prania. Możemy też się zastanowić, czy wolimy pralkę wolnostojącą czy pralkę do zabudowy. Większość przypadków jest podobna w obu typach pralek. Wybór w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji i estetyki.