Karta SD to zdecydowanie jedno z najbardziej użytecznych urządzeń, jeśli chodzi o elektroniczne akcesoria. Dzięki nim możemy przechowywać bezpiecznie nasze pliki lub zwiększyć obsługiwaną pamięć smartfona czy innych urządzeń. Karty pamięci mogą mieć masę różnych parametrów, które wpłyną na ich wydajną pracę. Wyjątkiem nie będzie tu karta MicroSD, znajdująca swoje zastosowanie w dużej ilości różnych urządzeń. W jaki sposób możemy wybrać odpowiednią?

Czym jest karta MicroSD?

Karta MicroSD to krok naprzód, jeśli chodzi o miniaturyzację różnych urządzeń. Standardowa karta SD jest dostępna na świecie od ponad dwudziestu lat, więc jak można się domyślić, będzie ona zbyt dużym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Odpowiedzią na ten problem może być karta MicroSD – czyli zmniejszona karta pamięci, która znajduje zastosowanie w wielu różnych urządzeniach.

Jaka jest różnica pomiędzy gabarytem klasycznej karty SD a karty MicroSD? Całkiem duża. SD ma wymiary 32.0 × 24.0 × 2.1 milimetrów, natomiast karta MicroSD to zaledwie 15.0 × 11.0 × 1.0 milimetrów. To dwukrotnie mniejszy rozmiar.

Karta MicroSD – gdzie można ją zastosować i na co zwrócić uwagę?

Karta MicroSD może być z powodzeniem używana w wielu różnych urządzeniach. Najpopularniejsze z nich to oczywiście smartfony, jednak mniejsze karty pamięci znajdują także zastosowanie w aparatach fotograficznych, kamerach, wideorejestratorach czy dronach.

Zanim jednak wybierzemy kartę MicroSD, pamiętajmy o jednej rzeczy. Każdy sprzęt ma swoje określone wymagania w tej materii i czasami nie będzie w stanie obsłużyć określonego modelu karty. Może być to spowodowane chociażby jej pojemnością. Jeśli nasze urządzenie nie obsługuje kart oferujących wyższą pojemność niż przykładowo 64GB, kupowanie większej karty mija się z celem – w najlepszym wypadku urządzenie po prostu nie będzie w stanie jej rozpoznać, w najgorszym może dojść nawet do uszkodzenia plików.

Podobnie wygląda sytuacja z klasą szybkości danej karty. Jest ich na ten moment całkiem sporo i każda cechuje się nieco innymi parametrami i technologią. Nie każdy standard będzie mógł zostać bezproblemowo obsłużony przez nasze urządzenie.

Klasy szybkości kart – jak je odczytywać?

Klasy szybkości kart SD to stosunkowo skomplikowana sprawa. Podstawowe są klasy szybkości 2, 4, 6 i 10, gdzie każda z tych cyfr oznacza minimalną prędkość zapisu. Przykładowo dla klasy drugiej minimalna prędkość zapisu to 2MB/s.

O ile tutaj sprawa jest jeszcze w miarę klarowna, to nie są to jedyne oznaczenia, jakie możemy znaleźć na karcie MicroSD. Najnowszym standardem szybkości cechują się karty, na których znajdziemy oznaczenie UHS – Ultra High Speed. W porównaniu do poprzednich standardów te karty cechują się ogromną prędkością zapisu i odczytu danych. W ramach UHS możemy mieć do czynienia z jednym z trzech standardów:

  • UHS I – transfer do 104Mb/s;
  • UHS II – transfer do 312Mb/s;
  • UHS III – transfer do 624Mb/s.

W przypadku wyboru klasy szybkości powinniśmy kierować się możliwościami naszego sprzętu i naszymi potrzebami. Karty o najwyższym standardzie szybkości mogą się okazać bardzo przydatne wszystkim, którzy pracują z filmami czy zdjęciami, jednak nie zawsze warto je wybierać w kontekście telefonów – przyjdzie nam zapłacić za nie wyższą cenę, jednak nie wykorzystamy w pełni ich potencjału.

 Artykuł powstał we współpracy z Samsung

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj